KALİTE KARA VE DENİZ YEDEKLERİ TİCARET VE SANAYİ
   

     
  Anasayfa English Site Haritası
   

   
         
 
 

Turbonun Faydaları

Dünya genelinde gittikçe daha da sıkılaştırılan emisyon yönetmelikleri otomobil üreticilerini, tüketicinin sürüş zevkini azaltmadan doğanın ihtiyaçlarına cevap verecek motorlar üretmeye zorlamaktadır.

Turbocharger üreticileri, araç üreticileri ile ortaklaşa çalışarak, daha küçük hacimli motorlar ve daha az emisyon ile yakıt tüketimini kontrol etme konularında çalışmaktadır. Ancak bunu yaparken sürüş keyfinden ödün vermemeye dikkat ederler.

Bu amaçlar birilerini tamamlayarak otomobili daha güvenli, daha temiz ve daha zevkli sürmeye yardım eden performans kriterlerini oluştururlar. Turbochargerlar araç sürücüsüne bir çok fayda sunar:

Daha Güvenli : Turbochargerli bir motor aynı büyüklükteki turbochargersız bir motordan 7 kat daha fazla güç üretebilir. Mesela 1.5 litrelik turbochargerlı bir Formula 1 motoru 1000 HP'den fazla güç üretmektedir. Daha standart uygulamalarda turbocharger sayesinde motorun gücünü ikiye katlamak mümkündür. Bu da aracın ihtiyaçlara daha iyi cevap verip daha güvenli sürüşü sağlar. Ayrıca turbochargerlar yüksek rakımlarda performans düşüşünü engelleyerek süreti ilen özellikle kamyon ve off-road araçlarına belirgin bir avantaj sağlar.

Daha Ekonomik : Turbochargerlar otomobil motorlarının ürettiği enerjiyi kullanarak tüketilen yakıttan daha fazla güç üretir ve daha az parasitik ısı ve sürtünme yaratırlar. Bu özelliği ile turbochargerlı araçlar diğer araçlara nazaran bariz yakıt tüketim avantajı taşırlar.

Daha Çevreci : Turbocharger motora daha fazla hava gönderdiği için yakıtın yanması daha kolay, daha düzgün ve daha temiz olur. Günümüzdeki turbochargerlarlı dizel motorlar diğer motorlara göre %50 daha az NO X ve CO 2 emisyonu üretir.

Daha Keyifli : Turbocharger daha fazla tork üretir. Bu da aracın performansını arttırarak sürüşü gerçek bir zevk haline getirir.

 
         
Copyright © 2005 KADEK Kalite ve Deniz Yedekleri Tic. ve San.