KALİTE KARA VE DENİZ YEDEKLERİ TİCARET VE SANAYİ
   

     
  Anasayfa English Site Haritası
   

   
         

PRM

 

PRM Deniz Şanjmanları

PRM Kuyruk Milleri

Günümüzde sadece ticari değil tenezzüh tekneler de vinç, pompa, kompresör ve alternatör gibi cihazları çalıştırmak için yedek güce ihtiyaç duymaktadır. Genelde ana makinenin önünden hareket alınır. Ancak, bunun hem pahalı hem de yer kaplayan “v” kayışlı tahriktir.

Newage PRM500, PRM750, PRM1000 ve PRM1500 deniz şanzımanları sizlere etkin ve düşük maliyetli bir alternatif sunuyor: Şanzımanın arka tarafına takılabilen kavramalı veya direk kuyruk milleri. Bunlar fabrikada takılabildiği gibi, kullanıcı sonradan temin edilebileceği retro-fitting takımı ile kendisi de yapabilir.

Her iki alternatif de özellikle hidrolik pompalar için dizayn edilmiştir. Şanzımanın yan tarafı montaja uygun olmadığı için kayış – kasnak düşünülemez.

Power Take-off

Kavramalı Kuyruk Milleri

 Newage kuyruk mil kavramaları PRM1000 ve ve PRM1500 modelleri için mevcuttur. Bu kavramalar şanzımanlarda kullanılanlara benzer yani, “çok-diskli” yapıdadır. Ayrıca kumanda köprüsü dümen mahalinden veya kablo yardımı ile kumanda edilebilir.

Operation – Kavramalı Kuyruk Milleri

Çalıştırma levyesi “çalışma” durumunda iken, yağ basıncı, yağ basınç göstergesinin 1/8 BSP’lik şanzıman kontrol valfinden alınır. Bu, kuyruk mili kavramasını bağlayarak pompaya akış sağlar.

Levye “durma” pozisyonunda iken hidrolik basınç olmadığı için de kavrama çalışmaz.

Kuyruk mili sisteminin yağlanması, yağ soğutucudan dönen düşük basınçlı yağ sayesinde olur.

Direct Drive Kuyruk Milleri

Bu model PRM500 ve PRM 750 modelleri için mevcuttur. Doğrudan şanzıman priz direk miline bağlıdır. Dolayısı ilen motor çalıştığı sürece çalışır. Hidrolik pompanın kavramasız olması sebebiyle pompanın çalışması istenmediği sıra tali hidrolik devrede “by-pass” yolu ile basıncın depoya dönüşü sağlanmalıdır.

Çıkış mili ile kuyruk mili eksenlerine yeterli kaçık olarak yerleştirilmiş 1:1 oranlı iki dişliden hareket alan ve çıkış kaplini ile hidrolik pompasına engel olmayan mesafede bulunmaktadır.

Kapasite

Bütün kuyruk milleri “B” tipi SAE J744C seri hidrolik pompa için dizayn edilmişlerdir ve iki veya dört civata ile bağlanan freze kanallı mili vardır.

Maksimum 1000 d/dk. güç 22 KW (29.5 bhp)’dır. 209 Nm (155 lbf.ft. – 21.33 kgm.) tork karşılığıdır.

PRM1000 ve PRM1500’lerin kuyruk mili kavramaları motor ile aynı yönde dönerler. PRM500 ve PRM750’ler ise motor yönü aksine döner. Pompaya giden güç, şanzımanın normal propulsion dutie ler (itici görev?) için kullanılmasından etkilenmez.

Tüm Newage kuyruk mili elektrik devreleri hidrolik pompa üreticisinin tavsiyeleri doğrultusunda ayarlanmalıdır ve aşırı yüke karşı korunmalıdır.

Çalıştırma

PRM kuyruk milleri şanzımanın arka yüzüne takılır. Priz direk mili aracılığı ile çalışırlar. Motorun çalıştığı sürece çalışırlar. Kuyruk milleri arka kapağın yerine oturur ve herhangi bir yağ sızıntısına karşın arka kapağın yaptığı gibi mühür görevi görür. Aynı zamanda priz direk mili arka rulmanını da doğru şekilde merkezler. Kuyruk milleri birimleri ayrıca şanzıman ve hidrolik pompa arasında da bağlantı görevi görür.

PRM Kuyruk Mili Elektrik Şeması (PDF Formatında) (30kb)

PRM500 ve PRM 750 Montaj Bilgileri (PDF Formatında) (45kb)

PRM1000 Montaj Bilgileri (PDF Formatında) (52kb)

Copyright © 2005 Newage Transmissions Limited

 
         
Copyright © 2005 KADEK Kalite ve Deniz Yedekleri Tic. ve San.