KALİTE KARA VE DENİZ YEDEKLERİ TİCARET VE SANAYİ
   

     
  Anasayfa English Site Haritası
   

   
         

PRM

 

PRM Deniz Şanzmanları

PRM 80

Basit Mekanik Model

Hafif, Kompak ve Sağlam

PRM80, hafif güç aktarımı istenen tenezzüh tekneleri için üretilmiştir.

İleri ve geri çalışan konik kavramaya mekanik kumanda edilir.

Şanzıman standart motorlar için üretilmiştir. P riz direk milinden bakıldığında şanzıman saat yönünde döner. “İleri” yönde çıkış mili, priz direk miline ters yönde döndüğü için kolun sağa doğru çekilmesi gerekmektedir.

Redüksiyon oranları 2.04:1 ve 2.5:1’dir. Geriye genel oranı ise 2.5:1’dir.

Dayanıklı alüminyumdan mamul dişli kutusu dışarıdan dayanıklılık ve ısı kaybını engellemek için güçlendirilmiştir.

Yön tayini “İleri”, “Boş” ve “Geri” pozisyonları olan kumanda kolu ile yapılır. PRM80’de İleri / Geri seçimi tek kol uzaktan kumanda ile yapılabilir. Kol, şanzıman dönüş istikamet seçimi ile birlikte, motor devir seviyesini kontrol eden gaz kelebeğine de kumanda eder.

Uygulama Alanı ve Tanımları

Tenezzüh : Kullanımı tenezzüh amaçlı tekneler ile sınırlıdır. Motorun tam gaz kullanımı toplam seyir süresinin 5%’ini geçmemeli ve 90% veya daha düşük tam gaz kullanımı ile dengeli olmalıdır. Yıl boyunca toplam 500 saatten fazla kullanılmamalıdır. PRM80’in ticari amaçlı bir teknede kullanılması, Newage tarafından önerilmemektedir.

Ticari : Newage, PRM80’in herhangi geniş karınlı, derin su kesimlitenezzüh teknelerinde kullanımı durumunda teknenin “ticari” tanımlanmasına göre şanzımanın seçilmesini önermektedir.

Önemli Not

  • Motorun istenen hız ve verimliliğe kavuşabilmesi için: motorun, güç aktarımı modelinin, redüksiyon oranlarının ve pervane boyutlarının birbirleri ile uyumlu olmaları zorunludur.
  • Motor ile pervane arasında ki tork uyumu önemlidir. Bunun ihlali durumunda özellikle yavaş hızlarda dişlilerin ses yapması hatta şanzıman parçalarına ve motora zarar vereceği bilinmelidir.

Newage muhtemel torsiyon sorunlarının tesbiti ve halinde denizciye yardıma açıktır. Ancak, genel torsiyon uyumu ile kontrolünün tamamen motor, pervane, şanzımanı biraraya getiren şahısta olduğu bilinmelidir.

Yağ Soğutma

Çalışma ısısı 50 ºC ile 120 ºC arasında olmalıdır. Kullanılan yağ, motor yağı ile aynı akışkanlık ve kalitede olmalıdır.

Pervanenin Bağımsız Dönüşü

Şanzıman “Boş” pozisyonunda iken PRM80 çıkış mili sürekli dönebilmektedir. Bu sebeple, yelkenle seyretmek gibi motorun çalışmadığı zamanlarda pervane freni kullanmaya lüzum yoktur.

PRM80 Hakkında Rakamsal Bilgiler (PDF Formatında) (86kb)

PRM80 Montaj Bilgileri (PDF Formatında) (80kb)

PRM80 Parça Listesi (PDF Formatında) (244kb)

Copyright © 2005 Newage Transmissions Limited

 
         
Copyright © 2005 KADEK Kalite ve Deniz Yedekleri Tic. ve San.