KALİTE KARA VE DENİZ YEDEKLERİ TİCARET VE SANAYİ
   

     
  Anasayfa English Site Haritası
   

   
         

PRM

 

PRM Deniz Şanzmanları

PRM 260

Tam Hidrolik Model

Düz veya Kaçık Eksenli Çıkış Mili

PRM260 tenezzüh ve ticari tekneler için üretilmiştir. Çift ana mil dizaynı sayesinde “İleri” ve “Geri” yön için ayrı çalışan ve ayara ihtiyacı olmayan çok diskli kavrama sistemine sahiptir. Böylece, güç kayba uğramadan aralıksız iki yöne de iletilir.

PRM260’ın iki ayrı modeli mevcuttur: “düz” ve “kaçık” eksenli çıkış mili.

Redüksiyon oranları 1.96:1 ve 2.94:1’dir. Bu oranlar hem sağ hem de sol pervane ile “ileri sürüşte” istikamete uygundur. Bu özelliği sayesinde PRM260 çift motor uygulamaları için ideal bir üründür.

Yüksek kalite dökümden mamul gövdeye güç ve uzun ömür için takviye yapılmıştır. Bakım - servis kolaylığı için gövde iki parçalı imal edilmiştir. Servis, yenileştirme işinin kolay ve çabuk yapılabilmesi amacıyla yağ pompası ve hidrolik kontrol valfi şanzımana dışarıdan monte edilmiştir.

Hidrolik sistemde kullanılan yağ akışkanlığı cins ve özellik yönünden motorun yağı ile aynıdır. ATF, yani transmisyon sıvısına ihtiyaç yoktur. Ayrıca kumanda kolu istikamet hareketlerine hızlı cevap verebildiği için PRM260’ın manevra kabiliyeti yüksektir. Kumanda kolu ileri-boş-geri seçme imkanı verir. Sistem remote control ile kullanıma uygundur.

PRM260 sağlam ve güvenilir hidrolik sisteme ayrıca zorunlu haller için bir mekanik kilit sistemine sahiptir. Bu ilave güvenlik önlemi hidrolik arıza halinde kavramalayı muhafaza ederek, teknenin mekanik olarak limana güvenle geri dönmesini sağlar. Bu mekanik tertibata dişli kutusunun üstünde bulunan 10 civatalı sökülebilir kapaktan ulaşılabilir.

Ayrıca, PRM260 için “Newage Ağır Seyir Kumandası” kullanma opsiyonu da bulunmaktadır. Bu elektrikli cihaz sayesinde pervanenin devri dakikada 1200 ila 0 devir arasında değişebilir.

Uygulama Alanı ve Tanımları

Tenezzüh : Kullanımı su kesimi ve karnı itibari ile aşırı direnç göstermeyen, özel amaçlı tekneler ile sınırlıdır. Motorun tam gaz kullanımı toplam seyir süresinin 5%’ini geçmemelidir ve 90% veya daha düşük tam gaz kullanımı ile dengeli olmalıdır. Yıl boyunca toplam 500 saatten fazla kullanılmamalıdır. PRM260 ticari, spor ve balıkçı veya uzun mesefali tenezzüh teknelerinde bu şanzımanın kullanılması Newage tarafından önerilmemektedir.

Hafif Ticari : Hafif karınlı tenezzüh ve ticari uygulamalarla, tam gaz kullanım yılda 1500 saati geçmeyen orta ağırlık ve su kesimli hafif teknelere bu şanzıman önerilebilir.

Ağır Ticari : Newage, teknede ticari amacın ağır kitle, yavaş hareket, derin kesim olarak anlaşılmasını ve “ağır ticari” sınıfın böyle tanımlanmasını önerir. Trol, torba, ıstakoz, karides tekneleri, iten-çeken bot, feribot ve açık deniz ikmal araçlarının . Motorun güç değeri bilinmeli ve bu değer şanzımanın onaylanmış ağır ticari kullanım sınırlarına uygun olmalıdır.

Önemli Not

  • Motorun istenen hız ve verimliliğe kavuşabilmesi için: motorun, güç aktarımı modelinin, redüksiyon oranlarının ve pervane boyutlarının birbirleri ile uyumlu olmaları zorunludur.
  • Motor ile pervane arasındaki tork intikali önemlidir. Bunun ihlali halinde özellikle yavaş hızlarda dişlilerin ses yapması, hatta güç aktarımı parçalarına ve motora zarar vermesi doğaldır.

Newage tüketiciye olası tork intikal sorunlarının tesbitinde ve giderilmesinde yardım eder. Ancak, parçalar arasındaki tork uyumunun kontrolü tamamen sistemi biraraya getiren şahısta olduğunun bilinmesini ister.

Yağ Basıncı

En az 1800kPa (265 lb/in 2), en çok 2180kPa (320 lb/in 2) olmalıdır. Kumanda valfi üstünde1/8 BSP lik 2 adaptör yuvası ve valf bloğu tarafında da M18 yuva mevcuttur. Bu sayede, basınç göstergesi uygulanıp basınç ölçülebilir.

Yağ Soğutma

Çalışma sırasında yağın ısısı 50 ºC ile 80 ºC arasında olmalıdır. 90ºC’nin geçilmemesi gerekir. Yağı belirtilen ısı aralığında tutabilmek “yağ soğutucu” kullanımı şarttır. Bunun için valf bloğunda 2 adet 3/8” Adaptör girişi mevcuttur.

Pervane İtme Gücü

İleriye ve geriye itme gücü fabrikanın onayladığı tüm oranlara uygun çıkış mili yatakları üzerinden taşınır.

Pervanenin Bağımsız Dönüşü

Şanzıman “Boş” pozisyonunda iken PRM260 çıkış mili sürekli dönebilmektedir. Bu sebeple çift veya daha çok motorlu veya yelkenli seyirde motorun çalışmadığı zaman pervane freni kullanmak gerekmez.

PRM260 Hakkında Rakamsal Bilgiler (PDF Formatında) (52kb)

PRM260 Montaj Bilgileri (PDF Formatında) (76kb)

PRM260 Parça Listesi (PDF Formatında) (940kb)

Copyright © 2005 Newage Transmissions Limited

 
         
Copyright © 2005 KADEK Kalite ve Deniz Yedekleri Tic. ve San.