KALİTE KARA VE DENİZ YEDEKLERİ TİCARET VE SANAYİ
   

     
  Anasayfa English Site Haritası
   

   
         

PRM

 

PRM Deniz Şanzmanları

PRM 150

Tam Hidrolik Model

Hafif, Kompak ve Sağlam

PRM150 tenezzüh ve ticari tekneler için üretilmiştir. Çift anamil sayesinde “İleri” ve “Geri” ayrı çalışan ve ayara ihtiyacı olmayan çok diskli sistemle sağlnır. Böylece, güç kayba uğramadan iki yöne de aralıksız iletilir.

Redüksiyon oranları 1.53:1, 2.09:1 ve 2.82:1’dir. Bu oranlar ileri yönde sağ ve sol pervane için elverişlidir. Bu özelliği ile PRM150 çift motor uygulamaları için idealdir.

Dayanıklı alüminyum alaşımlı dişli kutusu içeriden gerilme ve çekmelere karşı güçlendirilmiş ve bakım kolaylığı için iki ayrı parçadan yapılmıştır.

Hidrolik sistem normal motor yağı ile çalıştığı için otomatik güç aktarımı yağına (ATF) ihtiyaç yoktur. Ayrıca istikamet kolunun harekete hızlı cevap vermesi manevra kabiliyetini arttırır. Kumanda kolu ileri-boş-geri seçme imkanı verir. Sistem remote control ile kullanıma uygundur.

PRM150 sağlam ve güvenli bir mekanik kilit sistemine sahiptir. Bu özelliği ile, her iki kavrama teknenin herhangi bir hidrolik arıza durumunda güvenle “tek yön-ileri” limana dönmesini sağlar. Bu düzene içinde hidrolik kontrol valfini de bulunduran kutunun üstündeki manifold sökülerek ulaşılır.

Uygulama Alanı ve Tanımları

Tenezzüh : Bu düşünce için yapılmış tekneler amaçları dışında kullanılmamalı ve motorun tam gaz kullanımı toplam seyir süresinin 5%’ini geçmemeli ve 90% veya daha düşük tam gaz kullanımı ile dengeli olmalıdır. Yıl boyunca toplam 500 saatten fazla kullanılmamalıdır. PRM150’nin bu sınıf uygulama dışında herhangi bir ticari amaçlı teknede kullanılmasını Newage önermemektedir.

Ticari : Newage PRM150’nin geniş karınlı, derin su kesimli ticari teknede veya tenezzüh teknelerinde kullanımı durumunda geminin “ticari” amaçlı olarak tanımlanmasını ve şanzımanın buna göre seçilmesini tavsiye eder.

Önemli Not

  • Motorun istenen hız ve verimliliğe kavuşabilmesi için: motorun, şanzıman modeli, redüksiyon oranı ile pervane boyutlarının birbirleri ile uyumlu olmaları zorunludur.
  • Motor ile pervane arasındaki tork intikali önemlidir. Bunun ihlali halinde özellikle yavaş hızlarda dişlilerin ses yapması, hatta güç aktarımı parçalarına ve motora zarar vermesi doğaldır.

Newage tüketiciye olası tork intikal sorunlarının tesbitinde ve giderilmesinde yardım eder. Ancak, parçalar arasındaki tork uyumunun kontrolü tamamen sistemi biraraya getiren şahısta olduğunun bilinmesini ister.

Yağ Basıncı

En az 2500kPa (370 lb/in 2), en çok 2850 kPa (420 lb/in 2) olmalıdır. Arka manifoltta 1/8” BSP adaptör yuvası mevcuttur. Bu sayede, basınç göstergesi uygulanıp basınç ölçülebilir.

Yağ Soğutma

Çalışma sırasında yağın ısısı 50 ºC ile 80 ºC arasında olmalıdır. 90ºC’nin geçilmemesi gerekir. Yağı belirtilen ısı aralığında tutabilmek “yağ soğutucu” kullanımı şarttır. Bu amaçla şanzımanda 2 adet ¼” Adaptör girişi mevcuttur. Soğutucunun ebadını belirleyen etken birden fazladır. Bunlar arasında şanzıman beygir gücü, motor devri, çalışma aralığı su giriş sıcaklığı ile hava sıcaklığı vardır.

Pervanenin Bağımsız Dönüşü

Şanzıman “Boş” pozisyonunda iken PRM150, çıkış mili sürekli dönebilmektedir. Bu sebeple çift veya daha çok motorlu veya yelkenli seyirde motorun çalışmadığı zaman pervane freni kullanmak gerekmez.

PRM150 Hakkında Rakamsal Bilgiler (PDF Formatında) (42kb)

PRM150 Montaj Bilgileri (PDF Formatında) (78kb)

PRM150 Parça Listesi (PDF Formatında) (642kb)

Copyright © 2005 Newage Transmissions Limited

 
         
Copyright © 2005 KADEK Kalite ve Deniz Yedekleri Tic. ve San.